Kultura a kulturní dědictví je zásadní pro chranu naší identity a pocitu sounáležitosti. Kulturní dědictví nám dává nevyvratitelné spojení s minulostí – s určitými společenskými hodnotami, vírami, zvyky a tradicemi, které nám umožňují ztotožnit se s ostatními a prohloubit náš pocit jednoty, sounáležitosti a národní hrdosti.
Na podpoře kultury se podílí řada organizací a speciálních programů, jejichž cílem je snaha šířit kulturu mezi co největší počet lidí.
V oblasti kultury působí národní i mezinárodní organizace a cílem propagovat jazyk, kulturu, tradice a zvyky po celém světě.
Téměř každý vyspělý stát má po světě svá kulturní zastoupení v podobě kulturních center, která si kladou za cíl sdílení a propagaci svého kulturního dědictví. V ČR je takovou organizací České centrum, naproti tomu například francouzskou kulturu a jazyk po světě propaguje organizace s názvem Francouzská aliance (L’Alliance française).
Česká centra
V České republice se o šíření české kultury a jazyka v zahraničí zasluhují Česká centra, která spadají pod Ministerstvo zahraničních věcí České republiky. Česká kulturní centra mají zastoupení ve velkých městech po celém světě a aktivně se podílejí na utváření politicko-kulturních vztahů mezi Českou republikou a zahraničními státy.
Síť Českých center funguje v rámci evropských institucí na podporu umění a kultury – EUNIC (European Union National Institutes for Culture).
Francouzké aliance a Francouzký institut
Francouzská obdoba Českých center je Francouzská aliance, která má své pobočky i v krajských městech České republiky. Francouské aliance si všude po světě kladou za cíl šíření francouzského jazyka a propagaci francouzské kultury v zahraničí. Součástí agendy je pořádání nejrůznějších kulturních akci, jako je například filmový festival představující francouzské snímky nebo svátek francouzské hudby.
V Praze pak sídlí Francouzský institut, který navazuje na činnosti Francouzských aliancí a prohlubuje česko-francouzské kulturní a politické vztahy.