Význam kulturního dědictví
Kulturní dědictví je odkazem fyzických i nehmotných atributů společnosti, které jsou zděděny po minulých generacích a udržovány ve prospěch generací budoucích.
Hmotné a nehmotné kulturní dědictví
Kulturní dědictví zahrnuje hmotnou kulturu (jako jsou budovy, historické památky, knihy, umělecká díla a artefakty). Kromě toho do kulturního dědictví také spadají nehmotné kulturní tradice, které se dědí po předcích a předávají dalším pokolením. Patří sem například ústní tradice, společenské praktiky, rituály, slavnosti, znalosti a praktiky týkající se přírody a vesmíru nebo znalosti a dovednosti k produkci tradiční řemeslné nehmotné kultury.
Ať má kultura jakýkoli tvar, je součástí našeho dědictví, které vyžaduje aktivní ochranu.
Kulturní dědictví je významné z mnoha důvodů, ať už se jedná o jejich ekonomickou hodnotu, nebo pocit sounáležitosti, který kulturní dědictví v lidech vytváří.
Jak uchovat kulturní dědictví?
Nejlepší způsob, jak uchovat kulturní dědictví, ať už je jakékoli, je sdílet ho s ostatními. To se týká zejména nehmotného kulturního dědictví, které je hraje důležitou roli v udržování kulturní rozmanitosti tváří v tvář rostoucí globalizaci. Kromě toho sdílení nehmotného kulturního dědictví různých komunit pomáhá s mezikulturním dialogem a podporuje vzájemný respekt k jiným způsobům života.
Důležitost nehmotného kulturního
Význam nehmotného kulturního dědictví spočívá ve znalostech a dovednostech, které se přenášejí z jedné generace na druhou. Sociální a ekonomická hodnota tohoto přenosu je zásadní pro budoucí vývoj společnosti.
Nehmotné kulturní dědictví a národní historie mají velmi vysokou hodnotu a jsou jedinečné také proto, že s sebou přináší pocit sounáležitosti a možnost jedince identifikovat se s určitou skupinou.
Jak umění posiluje kulturní hodnoty?
Lidé usilují o umělecké a tvůrčí vyjádření prostřednictvím formálnějších forem, jako jsou obrazy, sochy, stavby, hudební skladby, divadelní hry apod.
Nicméně kultura má i méně formální podoby, jako jsou festivaly, oslavy a neformální kulturní setkání.
Dohromady tyto formální a neformální, hmotné a nehmotné, profesionální a amatérské umělecké a kulturní činnosti představují kulturní dědictví komunity. Tyto činnosti jsou zásadní pro blahobyt komunity, ekonomickou a kulturní vitalitu a identitu.
Ochrana kulturního dědictví
Aby kulturní dědictví zůstalo naživu, musí zůstat relevantní pro danou skupinu a musí být pravidelně
praktikováno a sdíleno mezi komunitami a mezi generacemi.
V dnešní globální společnosti, ve které se potírají rozdíly mezi jednotlivými komunitami, existuje riziko, že některé prvky hmotného i nehmotného kulturního dědictví mohou vymizet. Proto je potřeba kulturní dědictví chránit a šířit kulturní povědomí napříč komunitami.